در حال بارگذاری ...
 • سوال های متداول اداره کل تربیت بدنی

   

  اداره کل تربیت بدنی

   

  سوال1: حوزه کاری تربیت بدنی شامل چه بخشها و زیربخشهایی است؟

  جواب: تربیت‌بدنی در حوزه ورزش دانشجویی "فوق برنامه" (وظیفه اصلی) و اجرای واحدهای عملی عمومی تربیت بدنی 1 و 2 دانشجویان و ورزش کارکنان و اعضاء هیات علمی (وظایف فرعی) انجام وظیفه می‌نماید که امور مربوطه در ستاد (زیرمجموعه معاون فرهنگی- دانشجویی) و در مراکز تابعه در اداره/ کارشناسی تربیت بدنی انجام می‌شود.

   

  سوال2: برنامههای سالیانه و مهم تربیتبدنی در مراکز تابعه چیست؟

  جواب: برنامه اصلی تربیت‌بدنی و ورزش دانشجویان در دو بخش ورزش همگانی و ورزش قهرمانی است. ورزش همگانی شامل تمام برنامه‌های ورزشی فوق برنامه ذانشجویان اعم از فعالیت‌ها و رخدادهای ورزشی است که خارج از کلاس درس و شامل برنامه‌های ورزشی اختیاری است که بر اساس علاقمندی دانشجویان و امکانات مراکز ارائه و اجرا می‌گردد مثلاً انجام تمرینات ورزشی رشته‌های مختلف دانشجویان بمنظور ارتقاء سطح توانمندی برگزاری مسابقات ورزشی در قالب فوق برنامه دانشجویان، گل‌گشت‌ها و برنامه استخر و غیره و ورزش قهرمانی شامل فعالیت‌هایی است که در قالب مسابقات ورزشی متمرکز از سطح مرکز تا سطح وزارت علوم و بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی اداره کل تربیت بدنی دانشگاه برگزار می‌شود.

   

  سوال3: آیا مسابقات ورزشی دانشجویان بصورت مستمر و منظم برگزار میشود؟ در چه رشتههایی؟

  جواب: مسابقات ورزشی دانشجویان طبق برنامه‌های مصوب ابلاغی از سوی اداره کل تربیت‌بدنی وزارت علوم و برنامه‌های داخلی دانشگاه براساس میزان اعتباری که بصورت سالیانه برای این منظور اختصاص می‌یابد برگزار می‌شود و تعداد رشته‌ها و اینکه مسابقات بصورت متمرکز باشد و یا تک رشته‌ای در قالب دستورالعمل مسابقات اعلام می‌گردد.

   

  سوال 4: آیا مسابقات ورزشی کارکنان و اعضاء هیات علمی نیز طبق تقویم خاصی برگزار میشود؟ در چه رشتههایی و در سال جاری چگونه است؟

  جواب: مسابقات ورزشی کارکنان و اعضاء هیات علمی دانشگاه نیز برابر برنامه‌های ابلاغی از سوی اداره کل تربیت‌بدنی وزارت علوم و دبیرخانه مناطق دهگانه انجام می‌شود، اما تاکنون دارای تقویم زمانبندی منظمی نبوده است اما در سال جاری مشروط به تامین اعتبار مسابقات ورزشی کارکنان و اعضاء هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای حسب موافقت کلی ریاست محترم دانشگاه انجام خواهد شد.

   

  سوال5: آثار تربیتبدنی و ورزش بر دانشجویان و کارکنان چیست؟

  جواب: تربیت بدنی هم آثار آناتومیک دارد و هم آثار فیزیولوژیک و هم آثار روحی و روانی، به عبارت دیگر تاثیر مثبت ورزش بر ارتقاء سطح سلامت جسمی (فیزیکی و فیزیولوژیکی) در صوزتیکه بصورت اصولی انجام شود بی‌تردید امری بدیهی است و موجبات بهبود عملکرد دستگاههای مختلف بدن مثل قلب و عروق، دستگاه تنفسی، دستگاه عصبی و ... و طول عمر مفید آنها می‌شود، در خصوص تاثیر بر مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ... هم بسیار مؤثر و مفید است و می‌تواند بر تعادل اجتماعی، اخلاقی اثرگذار باشد و جایگاه سیاسی کشور را در تعامل صلح‌آمیز با دیگر کشورها و ملت‌ها در قالب شرکت در همایش‌ها، المپیادها افزایش دهد. بویژه ورزش تاثیر بسیار خوبی بر پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی بویژه آسیب‌های اجتماعی پرخطر مثل پیشگیری از بروز انواع مواد مخدر دارد و بر شادی و نشاط، دوستی و صمیمیت و رفاقت و همدلی دانشجویان در محیط دانشگاهی و خوابگاهی بسیار مؤثر است.

   

  سوال6: دانشجویی که موفق به اخذ عناوین ورزشی در سطوح مختلف می‌‌شود از چه تسهیلاتی در دانشگاه برخوردار خواهد بود.

  جواب: بر اساس دستورالعمل شماره 9857/520/25 مورخ 31/06/1397 هیات امنای دانشگاه با پیشنهاد دانشگاه برای اعمال تخفیف در شهریه و سایر هزینه‌های دانشجویی از جمله هزینه خوابگاه و غذای دانشجویان ورزشکار دارای عناوین قهرمانی مندرج در آئین‌نامه فوق‌الاشاره موافقت کرد و اجرای دستورالعمل فوق توسط ریاست محترم دانشگاه به آموزشکده‌های تابعه ابلاغ گردید.

   

  سوال7: اهم مشکلات فرا روی ورزش دانشجویی در دانشگاه چیست؟

  جواب: مشکلات دانشگاه در حوزه تربیت‌بدنی و ورزش بعد از لزوم آشنایی و ایجاد انگیزه در مدیران آموزشکده‌ها به ترتیب الویت 1) اعتبارات و سرانه مالی ورزشی. 2) سرانه ضعیف فضای ورزشی سرپوشیده. 3) نیروی انسانی متخصص برای اداره ورزش مراکز تابعه. 4) تجهیزات بسیار ضعیف برای اجرای تربیت‌بدنی آموزشی و فوق برنامه و کارکنان و اعضاء هیات علمی است.

   

   

   

  نظرات کاربران