در حال بارگذاری ...

معرفی دانشگاه فنی و حرفه ای

-

دانشگاه فنی و حرفه‌ای به عنوان تنها دانشگاه متولی آموزش عالی فنی و حرفه ای در کشور، از سال 1390 با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کار خود را آغاز نموده است. دانشکده و آموزشکده‌های فنی و حرفه ای به عنوان واحدهای زیرمجموعه این دانشگاه، بیش از چهل سال فعالیت آموزشی داشته و از اولین مراکز آموزش عالی کشور هستند که در تداوم مسیر تحصیلی دوره متوسطه فنی و حرفه‌ای (هنرستان های فنی، کشاورزی، حرفه‌ای، تربیت بدنی) فعالیت داشته‌اند اما تأسیس این دانشگاه و تفکیک آن از وزارت آموزش و پرورش به سال 90 بر می‌گردد.

دانشگاه فنی و حرفه‌ای به صورت تفکیک جنسیتی اقدام به آموزش دانشجو می‌کند. این مراکز در قالب 180دانشکده و آموزشکده فنی و حرفه‌ای در استان های مختلف کشور پراکنده اند که از این تعداد 128مرکز متعلق به پسران و 52 مرکز مربوط به دختران می‌باشد.

عمده فعالیت آموزشی این دانشگاه در حال حاضر در سطح کاردانی است و هدف، تربیت کاردان (تکنیسین) است. البته در تعدادی از مراکز این دانشگاه، دوره‌های کارشناسی ناپیوسته و پیوسته نیز فعال هستن. از آنجا که 70 درصد از آموزش های این دانشگاه، کارگاهی(انجام آموزش‌های عملی در 3200 کارگاه و آزمایشگاه) و 30 درصد دیگر نظری می‌باشد. لذا دانش آموختگان علاوه بر داشتن توانایی علمی، از مهارت‌های عملی و کاربردی لازم نیز برخوردارند و اکثراً در زمینه های مربوط به رشته تحصیلی خود جذب بازار کار می‌شوند.

مدارک تحصیلی دانش آموختگان این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و برای ادامه تحصیل در داخل و خارج از کشور معتبر می باشد. طول دوره تحصیل در هر یک از مقاطع (کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته) 2 سال است و دانشجویان تابع مقررات آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند.

نحوه پذیرش دانشجو
دانشگاه فنی و حرفه ای دانشجویان خود را از بین دانش آموختگان دوره متوسطه نظام جدید هنرستان‌ها و متناسب با رشته تحصیلی ایشان در یکی از رشته های شاخه فنی و حرفه ای یا شاخه کاردانش و یا فارغ‌التحصیلان دوره‌ی چهار ساله نظام قدیم هنرستان‌ها، انتخاب می‌نماید.
ورودی های دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای از طریق کنکور سراسری (ویژه این دانشگاه) که سالیانه توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود. شرایط عمومی و اختصاصی لازم در دفترچه راهنمای ثبت نام کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته همه سال به تفصیل درج می‌گردد.

نشانی: سازمان مرکزی: تهران، میدان ونک، خیابان برزیل شرقی، پلاک 4 کد پستی: 1435761137

تلفن: (021)42350000

 

 

 

نظرات کاربران