در حال بارگذاری ...
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت:

رشد جایگاه علمی کشور در رقابت‌های بین‌المللی مستلزم اعتلای شرکت‌های دانش‌بنیان است

 

علیرضا منادی‌سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شریف تبریز، اسکو و آذرشهر در نشست وبیناری حکمرانی آموزش عالی و توسعه پایدار که در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای کشور برگزار شد، گفت: استکبار جهانی وظیفه دارد با تکبر، ظلم و از بین بردن انسان‌ها در جهت منافع استثمار و استعماری ملت‌ها بایستد.

وی با اشاره به اینکه دنیای امروز بر پایه دانش است، افزود: به تازگی یک ضربه در هوش مصنوعی و هک شدن سیستم‌های توزیع بنزین در کشور خورده‌ایم، این امر باعث شد که به فکر تقویت دانشمندان کشور باشیم.

منادی در ادامه گفت: بر طبق فرمایش حضرت علی‌(ع) «درخت تو گرباردانش بگیرد به زیر اوری چرخ نیلوفری را»، و لویی پاستور پدر علم میکروب‌شناسی می‌گوید که «علم زیاد انسان را به خدا نزدیک و علم کم او را دور می‌کند.»

وی اظهار کرد: برای حفظ جایگاه علمی باید تلاش کرد تا در رقابت‌های علمی، بین‌المللی و اقتصادی روز به روز رشد داشته باشیم. یکی از درگاه‌های این کار اعتلای شرکت‌های دانش‌بنیان است، امروزه آمار این شرکت‌ها به ۶ هزار و ۳۰۰ رسیده که در سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد تومان فروش داشته و برای ۴۰۰ هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.

منادی‌سفیدان ادامه داد: در بحث ارتباط دانشگاه‌ها با صنایع مختلف به نوعی اسم رمز توسعه ملی میهن است، تولیدات دانشگاه‌ها باید خروج نیروهای تحصیل کرده و ماهر باشد.

 دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در این راستا تعداد قابل توجهی از فارغ‌التحصیلان جذب صنایع می‌شوند که در خیلی از مراکز آموزشی این اتفاق نمی‌افتد.

وی با اشاره به اینکه در حکمرانی قانون‌گذاری مهم است، خاطرنشان کرد: در نظام آموزش عالی کشور 30 درصد دانشگاه‌ها باید به طرف آموزش مهارتی حرکت کنند. عمل عالمانه به قوانین مجلس شورای اسلامی در بخش دانش پژوهی موجب توسعه پایدار می‌شود، دانشگاه‌ها به خودکفایی رسیده و اشتغال‌زایی افزایش می‌یابد.

 

نظرات کاربران